Nie bój się informować twórcy – feedback jest ważny! Bardzo!

4

Ten post to prośba i próba przekonania Ciebie, że nie powinieneś być obojętny na wszelkie dostrzeżone błędy w różnych (nie tylko web) aplikacjach. Twoje zdanie dla mnie czy dla innych jest bardzo cenne, słowa krytyki (konstruktywnej oczywiście) również!

Bo przecież każdemu twórcy, artyście, programiście, designerowi zależy na jak najlepszych ocenach – każdy jest wyjątkowy, nie każdy widzi błędy w swojej pracy, nie każdy potrafi wpaść na inny sposób użycia danego tworu, nie każdy jest w stanie zbliżyć się do Twojej wyjątkowości albo szczęścia! Nie każdy ma grupę kilku osób w jakiejś agencji, a każdy freelancer czy samotny administrator chętnie powinien przyjąć wszelkie sugestie.

Z życia wzięte

Cztery szybkie przykłady gdzie feedback bardzo się przydał albo bardzo by się przydał:

Moje podwórko, THG

Na forum THG.pl był od jakiegoś czasu był ustawiony wymóg rejestracji dla osób starszych niż 15 lat. Problem rejestracji polegał na tym, że nigdzie nie było pola aby podać swoją datę urodzenia – nikt „z gwardii” nie zauważył tego błędu, który uniemożliwiał rejestrację na forum od około roku! Również nikt z nowo przybyłych nie postanowił poinformować administracji o tym problemie. Każda próba kończyła się błędem z informacją, że nie spełnia się wymogu wiekowego.

Chociaż forum jest nieżywe (dlatego nikt nie sprawdzał przyrostu użytkowników przez ten czas), to jednak bardzo dobiła mnie informacja o tym błędzie, który został zauważony dopiero przez jednego dawnego użytkownika tego forum. Po zniwelowaniu błędu na następny dzień od razu pojawiły się dwa nowe konta na forum – to cieszy.

Braki na portalach

Na wykopie dorwałem nowo powstały portal o programowaniu na Androida. Jego cały problem polega na tym, że jest możliwość subskrypcji przez Facebooka, przez Google+… lecz nigdzie nie ma banalnego RSS’a! Ja należę do tych, którzy wciąż aktywnie dziennie z niego korzystają, więc portal z pewnością może stracić na odwiedzinach, bo ja mogę zapomnieć o sprawdzeniu, czy są nowe artykuły itd. Identyczna sprawa jest z lokalnym portalem czerwionka.info – ponad pół roku temu poinformowałem administrację o tej niedogodności, „już się tym zajmujemy”,… dzisiaj RSS’a nadal nie ma.

Niedoróbki

Czytam blog jednego WebDesignera i WebDevelopera – problem jego bloga polega na tym, że ma jakieś drobne błędy w mod_rewrite przez co linki do jesgo postów wyglądają tak:

http://domena.pl/index.php/2012/04/25/jakis-tam-wpis/

Nie byłoby w tym nic złego, szczególnie, gdy content jest już mocno zaindeksowany i „zagnieżdżony” w internecie (btw: mniej więcej sam mam podobny problem), lecz jeśli skomentujesz coś na jego blogu i zaznaczysz kwadracik „poinformuj mnie o odpowiedziach” to na maila dostaniesz link do wpisu pod adresem:

http://domena.pl/2012/04/25/jakis-tam-wpis/

który oczywiście zwraca 404 – nie każdy próbuje potem odwiedzić główną domenę. Poinformowałem go o tym, ale widocznie nie poprawił nadal, bywa ;-).

Słuchacz muzyki z portalu

To, że mam coś wspólnego z niszowym raperem Arskim pisałem już gdzieniegdzie – w sumie to w podlinkowanym poście zajmowałem się stroną do jego MaxiSingle’a, która nadal jest hostowana na moim serwerze. Zanim jednak archiwum z kawałkami zostało wypuszczone w internet trafiło do mnie przynajmniej do przesłuchania.

Mam również konto na LastFm, każdy użytkownik tego portalu chyba wie jak bardzo wpieniające są braki albo błędne tagi w plikach MP3 – powoduje to burdel, brak możliwości scrobblowania itd. Problem „spapranych” tagów również znalazł się w tych kilku kawałkach, które dostałem przed premierą.

Niech teraz każdy słuchasz duetu Arski & KoeL wie, że to ja jestem zbawcą świata w przypadku tych MP3’jek… :-). Arek nie ma konta użytkownika na LastFm, problem tagów uznał za dość błahy… przez ta błahość również traci się na promocji i na szczęście znalazła się odpowiednia osoba w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie.

Feedback nie zawsze przynosi skutek

Ale mam nadzieję, że to Cię nie zniechęca… nie zniechęcaj się. Ja też wiele złego i dobrego usłyszałem o swoim blogu, o tym co robię, o szablonie tutaj… Wszystko mam na świadomości, kiedyś to wszystko poprawię ;-). Nieważne, że nie widać efektów… to gdzieś tam leży w każdym z nas i czeka na odpowiedni moment.

I nie bój się też do cholery komentować na blogach… ludzie mają jakąś psychiczną blokadę i zamiast garnąć się do bycia pierwszym z jakimś ciekawym komentarzem na niszowym blogu, to milczą najdłużej jak się da (komentarze a’ka „pierwszy!” uważam za prymitywne więc takie sobie odpuść).

Sami blogerzy zniechęcają się do pisania, bo chociaż ma się te kilkadziesiąt/kilkaset stałych czytelników, to żaden z nich nie chce przedyskutować przeczytanego artykułu. Nie gryziemy, a każdy dobry komentarz motywuje nas do dalszej działalności.

PS. Pisząc tego posta zauważyłem, że mirror albumu Arskiego & KoeLa wygasł – naprawiłem i sam się sfeedbackowałem :-). Kiedyś pisałem o błędach raperów…

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Komentarze 4 komentarze

Ależ się wszyscy rzucili do komentowania ;)

Ale nawiązując do posta powiem tylko, że masz rację. Ludzie często widzą błędy na stronach i zamiast wysłać komentarz / maila cokolwiek, że coś jest nie tak stwierdzają:
Ale spartolił / Oo kolejna nie doróbka / itd. .

PS. Nie myślałeś żeby z tego górnego paska zrobić pływający sidebar?

Co więcej, napisałem na fanpage’u i na swoim profilu osobistym FB, że to ważny post i polecam przeczytać… Tak niskiej klikalności chyba jeszcze nigdy nie było w historii tego bloga odkąd spamuję sociale… 0_o.

Opcja z sidebarem była, ale rok temu. Ten pasek raczej zostanie jak jest ew. zmieni się na całą szerokość bez przeźroczystości, bo mnie zaczęła osobiście denerwować ;).

Czas pokaże ;)

Jeszcze co do feedbacku ludzi… myślę że jednak tutaj lenistwo wygrywa albo ich niewiedza, że powinni informować o byle drobnostce (z reszta pisałem o tym).

[…] Dexterxx® | W: Hardware, Informatyka, Internet 0 Właśnie wygraliście moje wkurwienie.Ostatnio napomknąłem o rozwalonej rejestracji na forum.thg.pl, w kilka dni na forum pojawiają się konta które perfidnie linkują na serwis nokaut.pl. Dzisiaj […]

Skomentuj