RedEagle (Goldex) Galaxy Combo Premium vs Libox BX2000 Combo – porównanie dwóch anten

0

Miałem tę przyjemność w weekend skakać po dachu i wypróbować obie anteny: RedEagle Galaxy Combo Premium (topowa w popularności na allegro) oraz Libox BX2000 (mniej popularna, chyba nawet nie tak nowa już).

Jakoż, że praktycznie nie istnieją recenzje tego typu sprzętu sam miałem ogromny problem z wyborem między Galaxy Combo a np. Opticum AX1000. Ja zdecydowałem się w końcu na Galaxy, a Libox LB2000 kupiona została przez kogoś innego w tym samym czasie (jako „sprawdzona” do sytuacji, w jakiej ma służyć).

Zawodnicy

Obie anteny kierunkowe reklamujące się zasięgiem 80 i więcej kilometrów. Parametry bardzo zbliżone, jeśli nie identyczne:

 • Obie „LTE block”,
 • Obsługa UHF i VHF,
 • Ta sama wartość wzmocnienia dla poszczególnych pasm,
 • Obie z zasilaczami z regulowanym napięciem,
 • Do obu zostały dołączone dodatkowe wzmacniacze liniowe.

Z różnic:

 • Libox jest dłuższa oraz cięższa, a przy tym bardziej nieporęczna…
 • … jednak tylne część szkieletu rurek jest tak licha, że bez kłopotu jedna złamała mi się po testach przy mocowaniu,
 • Dziób anteny LB2000 też jest zdecydowanie dłuższy,
 • Galaxy w porównaniu do Liboksa wygląda nieco jak zabawka i jest bardzo lekka,
 • Galaxy ma podwójny dipol, z czego tylni znacznie szerszy od jedynego w Liboksie.

Libox LB2000

RedEagle Galaxy Combo Premium

Specyfikacja testowa

Obie anteny zostały nie-laboratoryjnie przetestowane praktycznie w tej samej sytuacji:

 • Ten sam maszt tego samego dachu tego samego dwu-kondygnacyjnego domu, tego samego dnia
  • Lokalizacja: Przyszowice, Śląsk
  • Około 30 km do głównego nadajnika: Katowice Kosztowy
  • Niecałe 10 km do lokalnego: Ornontowice
  • Około 25 km do lokalnego: Rybnik Chwałowice
  • Pogoda słoneczna, bez zachmurzeń
 • Połączone z jedynym odbiornikiem (SmartTV LG 32LB5800-ZM) i to z niego czytane i zapisywane wskazania (w Strojeniu ręcznym) najdłużej utrzymujące się, lub pesymistyczne przy niestabilności
 • Nie znalazłem w ustawieniach telewizora „zasilania anteny”, więc nie wiem czy coś zasila lub nie… TV był ustawiony w tryb Anteny, a nie kablówki.
 • Przewód koncentryczny nowy z „zerowym” oporem, długość około 10 metrów
 • Wyniki przedstawiające jako „z zasilaczem” – ten sam zasilacz za każdym razem z anteny Libox

Cel i problematyka

Celem tego dnia było złapanie wszystkich istotnych MUXów w polaryzacji horyzontalnej:

 • K-ce Kosztowy: 1 (55 UHF), 2 (49 UHF), 3 (41 UHF), 8 (6 VHF)
  • Mile widziany MUX TVS (21 UHF)
 • Ornontowice lub Rybnik: L2 (47 UHF)

Brakuje jeszcze po prawej na kosztowym MUX-TVS…

Nastawiłem się teoretyzując na konfigurację dwóch anten – jedna kierunkowa na Katowice (nowa) + jedna [dotychczasowa] na Ornontowice.

W zasobach sprzętowych uzbrojony byłem w sumator AMS RSI-02MS oraz zwrotnicę AMS ZA-112MS.

Okazało się, że dotychczasowa antena nie była w stanie złapać stabilnie Ornontowic ani Rybnika – nie doszedłem do powodu, ani też nie szukałem uparcie.

Strzelanie – kierowanie

Rozpocząłem od wycelowania Liboksem w Katowice Kosztowy z pomocą zacnej aplikacji DVB-T Finder.

Antena została na surowo podłączona do telewizora (bez zasilacza, bez wzmacniacza – czysty przewód prosto w TV) i już na starcie wyniki były bardzo satysfakcjonujące.

Wyniki pomiarowe

Wyniki starałem się w mierze rzetelnie zapisywać. Niektóre pomiary nie mają zupełnie sensu (np. wyłączony zasilacz + wzmacniacz liniowy, który oczekuje na wejściu min. 5V… tego już nawet nie zamieściłem).

Konfiguracja podstawowa: BZ, BW = bez zasilacza, bez wzmacniacza = kabel bez żadnych dodatków prosto do telewizora.

Konfiguracja z zasilaczem wyłączonym to sytuacja, gdzie przewód antenowy jest zarobiony w końcówce zasilacza i podłączony do telewizora, ale sam zasilacz nie jest podłączony do napięcia.

Surowe anteny do telewizora – BZ, BW

KanałSiła/Jakość LiboxSiła/Jakość GalaxyKomentarz
41100/10098/100
2110/10054/100Na Liboksie mimo słabej siły oglądanie bez zarzutu
4998/10097/100
5594/10094/100
4742-46/0-5066/100Da się oglądać na Libox. Raz na jakiś czas zdarzą się artefakty, ale nie przeszkadzają
60/050/41Libox kompletnie nie złapał VHF!!
580/026/19-44I tutaj wielkie zaskoczenie. Wg mapy wychodzi na to że to może być Wisła Skrzyczne oddalona o 65 km i to jeszcze w innym kierunku!!

Wnioski po tej serii:

 • Wygląda na to, że mimo reklamowania się jako antena Combo – Libox LB2000 nie złapał częstotliwości VHF! Dziwna jest to sytuacja, bo inna rodzina mieszkająca w tym samym domu łapie tą anteną (starszej produkcji) VHF ze wzmacniaczem/zasilaczem (nie jestem pewien)
 • Obie anteny złapały przyzwoicie MUX z Ornontowic na 47 kanale, mimo, że ustawione były na Katowice. Mimo niestabilnej jakości komfort oglądania jest całkowicie zapewniony i dzięki temu zrezygnowałem z konfiguracji połączenia dwóch anten z użyciem sumatora.
 • Antena Galaxy na tym etapie spełniła zakładane cele, a nawet zaskoczyła złapaniem zupełnie niespodziewanego sygnału (k.58).

Anteny z zasilaczem wyłączonym/włączony + słabe napięcie

Scaliłem te wyniki: wyłączony zasilacz i wyniki włączonego zasilacza z delikatnie przekręconym potencjometrem od minimum. Wyniki ogólnie były takie same.

KanałSiła/Jakość LiboxSiła/Jakość GalaxyKomentarz
41100/10097/59Galaxy oglądalne mimo niskiej jakości.
2118/042-46/100
4996/10094/100
5594/10093-92/100
4734/0-2042/39-100Libox nieoglądalny. Włączenie zasilacza obniżyło jakość z 20 do 0, w przypadku Galaxy jakość stała się niestabilna.
60/050/20-0Włączenie zasilania Galaxy traci jakość.
580/022-26/0

Wnioski po tej serii:

 • Dodanie zasilania do anten zakłóca stabilność sygnału i jakości. Nie ma w żadnym wypadku zysku, a tylko wyszło na gorzej.

Anteny z zasilaczem włączony na FULL

KanałSiła/Jakość LiboxSiła/Jakość GalaxyKomentarz
41100/10098/46
210-22/046/100
4996/10094/100
5594/10093/43-60
4734/038/100
60/050/0
580/022-26/0

Wnioski po tej serii:

 • Widoczna strata na jakości sygnału w niektórych przypadkach. Czemu? Nie wiem… ogólnie znaczenia większego nie zrobiło.

Anteny z zasilaczem włączony na FULL + wzmacniacz liniowy

W sumie czego tu się spodziewać…

KanałSiła/Jakość LiboxSiła/Jakość GalaxyKomentarz
41100/0
210/0
49100/0
55100/0
470/0
60/0
580/0

Wnioski po tej serii:

 • Jest jeszcze gorzej. Siła 100, ale jakości nic ;)
 • Nie zrobiłem już chyba tych pomiarów dla Galaxy – strata czasu.

Libox LB2000 i stara w odstawkę

Wnioski

 • Mam mieszane uczucia co do tych wkręcanych wzmacniaczy liniowych – w praktyce przy dobrym umiejscowieniu anteny wydają się więcej przeszkadzać, niż pożytku dawać. Nie jestem przekonany, czy jest sens ich stosowania na jakieś krótkie dystanse (umówmy się – 25 km na antenie kierunkowej to jest minimum). Może ktoś z Was anteną kieruje na 100 km i faktycznie taki wzmacniacz pomaga? Daj znać w komentarzu.
  • Jeśli wkręcamy wzmacniacz liniowy – bezwzględnie musi zostać zasilony. Bez napięcia działa praktycznie jako blocker.
 • Bzdety na linii antena-telewizor wpływają niestety na jakość/siłę sygnału. Jeśli nie zamierzasz używać zasilacza anteny, bo jak w przypadku wyżej bez zasilacza antena obiera najlepiej, to nie podłączaj go nawet do kabla koncentrycznego – powoduje to znaczące, niepotrzebne straty.
 • Nie mam zdania, czy LTE faktycznie jest problemem dla anten, niemniej z pewnością nowsza antena = znacznie lepiej zbiera od starych.
 • Niedawno jeszcze tego nie wiedziałem, ale dobry przewód na linii antena-odbiorniki jest kluczowy w dobrym odbiorze i jeśli narzekasz na sygnał telewizyjny – rozważ wymianę koncentryka, jeśli ma już wiele lat i np. słońce/UV go zeżarło.
  • Przemierzyłem przy okazji multimetrem kilka moich kabli w mieszkaniu służących jako przedłużki itd. Od razu wyrzuciłem kilka metrów.
 • Podłączenie sumatora/splittera dawało kilka % niższe wyniki, mimo, że nic więcej do niego podłączone nie zostało. Za każdym razem uwzględniaj wszelkie urządzenia i straty na linii.

Kolejne ciekawostki

Wysokość / Maszt

Przy antenie Libox najwięcej czasu spędziłem w celowaniu mając osobę przy odbiorniku odczytującą wyniki i mówiącą do telefonu.

(Tak zupełnie teraz poza konkursem się zastanawiam czy ta rozmowa telefoniczna nie wpływała jakoś na wyniki + słuchawka Bluetooth)

Ciekawe rzeczy zaobserwowałem trzymając tę antenę w ręce:

 • Antena stykająca się z pordzewiałym masztem cierpiała na jakości i sile sygnału – antena trzymana w ręce przed masztem wydawała się zbierać lepiej – zastanawiałem się, czy ostatnia sekcja anteny (osadzona po montażu za masztem) traciła na swojej wydajności mając rurkę masztu zaraz przed sobą (patrz obrazek – ciężko mi to wyjaśnić), bądź czy sam maszt nie powodował jakichś zakłóceń (pełni więcej ról, niż trzymanie samej anteny). Antena została zaizolowana na styku z masztem, ale nie przyniosło to efektów.
 • Równoległą obserwacją był również widoczny wzrost siły/jakości na sygnale, jeśli antenę podnosiłem ok. 10-20 cm powyżej masztu. Niby oczywista rzecz, ale Galaxy na „niższym” poziomie zbierała i tak lepiej.

Libox ma miejsce na maszt w przedostatniej sekcji anteny, z kolei galaxy montuje się na samym końcu.

Inne eksperymenty

Tak się składa, że (i uwaga, tutaj w ogóle nie ma nawet krzty miarodajności) przed powyższym eksperymentem bawiłem się anteną Galaxy w mieszkaniu w Rybniku próbując złapać MUX-3 na Elektrowni Rybnik oddalony ledwo 4 km od mojego mieszkania. Lokalizacja niestety słaba, bo 1. piętro bloku śródmieścia; anteny nie wyciągałem nawet na balkon; spora zabudowa wokół. Nie udało mi się nic.

Udało mi się za to kierując antenę z przedpokoju na południowe okno złapać czeską telewizję z zasilaczem na fulla i chyba wzmacniaczem liniowym…

Wzmacniacz liniowy…

Ciekawiej jednak wyszło z LB2000, chociaż tutaj się troszkę bardziej zaangażowałem – antena na statywie fotograficznym, wystawiona z balkonu i już byłem w stanie złapać nadajnik na elektrowni.

Jeszcze lepsze, gdy skierowałem antenę na Chwałowice (a raczej dom stojący obok mojego bloku) to okazało się, że łapię i MUX w Chwałowicach i ten nieszczęsny z elektrowni odbity i to z chyba pełną jakością. W obu konfiguracjach antena łapała tylko z pełnym zasilaniem + wzmacniaczem jak na zdjęciu powyżej. Bez tego cisza w eterze, chociaż sam odbiornik – Tuner Manta DBVT06 (nie pytajcie skąd tę kupę mam) – jest problematyczny w łapaniu czegokolwiek.

Kupa jak chuj, unikajcie… z resztą jak 90% sprzętu z logiem manty

By jeszcze nieco nasłodzić LB2000 – udało mi się oglądać mecz mając postawioną antenę na środku pokoju z zasłoniętymi roletami… nie do pomyślenia z Galaxy przy wcześniejszych eksperymentach…

Chyba.

Podsumowanie

Czy warto kupić Galaxy Combo Premium? Jeśli masz do wyboru LB2000 albo Galaxy – bierz w ciemno Galaxy.

Czy Galaxy jest lepsza np. od Opticum AX1000 albo innych anten na allegro? Nie wiem.

W ogóle to po cholerę telewizję oglądać chcesz i nad czym tu się w ogóle zastanawiasz…

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj