ZUS DRA i inne śmieci za pomocą PUE i ePUAP. ZUS PRZEZ INTERNET. SZOK!!!!111oneone

36

Borze ratuj mnie przed biurokracją.

Ten artykuł wskaże Ci drogę, jak złożyć ZUS DRA (i inne) przez internet.

ePUAP i ZUS PUE

Że jestem dorosły i kasę trzepię na „umowie śmieciowej”, to musiałem potulnie związać się z NFZ na dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym… i tak co miesiąc wysyłam do zakładu utylizacji szmalu te 300-400zł ponad 450zł kurna z mojej wypłaty.

Pół biedy, bo to jeszcze mogę w 5 minut zrobić przez bank internetowy i zapomnieć szczęśliwie o goryczy… niestety gorzej z ZUS DRA, które podobno trzeba dla świętego spokoju najlepiej składać co miesiąc, bo to już zabiera więcej czasu i każe ruszyć się sprzed komputera.

PS I SUPER PROTIP: 86% przelanych składek na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć od podatku… w skali roku można odzyskać ponad 3 tysiące złotych!! Zostaw komentarz jak chcesz tutorial.

Wracając do tematu… Protipa dał mi dzisiaj kumpel z pracy, który przetarł szlaki tej ciężkiej drogi, która prowadzi do składania w/w deklaracji drogą elektroniczną… podobno spędził nad opanowanie systemu ZUS PUE bite 5 godzin ;-).

Oto ten drogocenny przepis na sukces za frajer!

 1. Zarejestruj konto ePUAP na epuap.gov.pl, jeśli jeszcze takiego nie masz.
  • Sugeruję unikać loginu pokroju Sexy19stka czy AndrzejGayParadise – przyda się potem do aktywacji konta w placówce podając go urzędasowi
  • Polecam włączyć 2FA, vel „Dodatkowo potwierdzaj logowanie do ePUAP kodami do autoryzacji” – działa sprawnie
 2. Zarejestruj konto w ZUS PUE na pue.zus.pl, jeśli jeszcze takiego nie masz.
  • Tu nie przejmuj się loginem. Dostaniesz 10 cyfrowy kretyński_numerek++
 3. Teraz najcięższe. Idź do urzędu, który potwierdzi Twoją tożsamość i „zaufa” Twoje nowo-utworzone konto ePUAP, tu masz rozpiskę. Mi się udało akurat zrobić to w tym samym ZUS.
  • Zabierz dowód osobisty oraz zapamiętaj swój login.
 4. Wróć do komputera i czuj się bezpiecznie. Od tego momentu możesz już się logować na ZUS PUE i nie wychodzić z piwnicy nigdy więcej. Zaloguj się.
  • Przy okazji zaloguj się też na ePUAP i sprawdź co się zmieniło.
  • Poklikaj sobie po portalach.
 5. Odszukaj w PUE kolejno następujące opcje i je aktywuj na przemian z wylogowaniem i ponownym logowaniem
  • W lewym panelu „Ustawienia” -> „Aktywuj ePłatnik”. Logoff, login
  • W lewym panelu „Ustawienia” -> „Dane profilu” -> Powiąż PUE z ePUAP (Sekcja „Platforma ePUAP”). Potwierdź łączenie, jak na fejsbuku grę. Logoff, login
  • W lewym panelu „Ustawienia” -> „Ustawienia konta” -> Zmień radio na „Podpis profilem zaufanym ePuap”. Zapisz, logoff, login…
 6. Ogólnie dokumenty robi się przez przejście w „Dokumenty i wiadomości” -> „Dokumenty robocze” -> „Utwórz nowy”. Zwróć uwagę, że po prawej stronie u góry masz trzy (no tak serio to już 4.) zakładki – „Ogólny”, „Ubezpieczony” i „Płatnik”. Zależnie od tych zakładek różne dokumenty do utworzenia będziesz widział po kliknięciu w/w „Utwórz nowy”. Poszukaj tam ZUS DRA.
 7. Tak serio, to nie szukaj ZUS DRA,… w rzeczywistości jest on w zakładce „ePłatnik” -> „Dokumenty” i tu uwaga, sensacja – nie „Dokumenty robocze”, a „Dodaj dokument”.
 8. Wybierz ZUS DRA i postępuj spontanicznie… bo deklarację za poprzedni miesiąc oddałem dziś ręcznie. Za miesiąc zaktualizuję ten post… tak:
 9. Wybierz ręczne wypełnianie deklaracji
 10. Upenij się na pierwszej stronie, że Twoje dane się zgadzają. Wypełnij co potrzebujesz.
 11. Potem użyj „sprawdź”, będzie ok, to „zapisz”… „zamknij”… a potem zatwierdź,… przejdź do dokumentów zatwierdzonych i wyśłij. Po drodze będzie logowanie ePUAP ;)

Elo :-)

Krótka ściąga rozliczania się z umowy o dzieło + dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne NFZ:

Działa tylko w przypadku, jak czerpiesz hajs z Umowy o dzieło i nie było żadnych innych dochodów, składek, pierdół śmierduł…

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne i ZUS DRA z umową o dzieło

Jak wspomniałem wyżej: składki te można w 86% odliczyć w PIT37. Oddając 9% co miesiąc 7,75% może do nas wrócić… w skali roku to prawie 4 tysiące złotych do zwrotu!

Co ciekawe, ZUS nie ma wyrąbane na wpływające pieniądze i nie idą one w czarną dziurę bez dna – przysłano mi zawiadomienie:

Bank mi wsysnął NIP w przelewie...

Bank mi wsysnął NIP w przelewie…

Ktoś tam jednak pracuje :-D

Tagi: , , , , , , , ,

Komentarze 36 komentarzy

Nie trzeba skladac DRA co miesiac. Jesli nie zlozysz, to sie sklonuje DRA z poprzedniego miesiaca, zapytaj w ZUS.

Klon bedzie mial takie same kwoty, wiec jesli co miesiac masz inne zarobki to lipa; przydaje sie to natomiast przy dzialalnosci gospodarczej, gdzie minimalne stawki ZUS sa stale.

Tutaj jednak będę konserwatywny i co miesiąc będę nadal składał. NFZ podobno opiera się na średniej krajowej kwartalnej… chociaż co urzędas to inna wersja. Sprawdź końcówkę mojego postu aby przybliżyć moją (mam nadzieję) zdrową sytuację.

DRA trzeba składać co miesiąc bo inaczej mogą być problemy. Potwierdzone i w ZUSie i w NFZcie :/

Jak zapłacić składki?
Poczta i mój bank chcą NIPa, ktorego nie mam.
„Normalny” przelew ?

Nie wiem jak w przypadku dzialalności gospodarczych (o ile to Ciebie dotyczy), ale dla szaraczków wystarczy PESEL/Seria Nr D.O…. Chociaż po ostatnim zdjęciu widać, że mnie ochrzanili za brak NIP.

¯\_(ツ)_/¯

Poczta i Bank dali mi taki coś…
http://www.bwasc.pl/sklep_druk/images/dr450-5.jpg
Wypełniłem bez „NIP płatnika” i nie chcieli przyjąć.
Zabawa trwa -.-

laxsop musisz podejść do Urzędu Skarbowego i poprosić o nadanie NIPu, jak powiedzą że tylko jak masz firmę to nie daj się spławić ;) ,a powiedz że do dobrowolnego ubezpieczenia potrzebujesz :D I z głowy.

Dziękuję za przepis. To jest skandal, żeby w XXIw za grube miliony tworzyć tak niewygodne i toporne narzędzia. Zaloguj, wyloguj? Takie rzeczy to może w latach 90 obowiązywały, ale nie dziś.

Nie spodziewajmy się dobrego oprogramowania po Comarch ;)

Kto mi wytłumaczy, w czym jest problem żeby w programie PŁATNIK była możliwość potwierdzania tożsamości przez ePuap ? Dlaczego zmuszają nas do zakupu drogiego klucza elektronicznego (e-podpisu), którego oprócz płatnika jeszcze nigdy nie potrzebowałem???? Kolejne $$$ wydane na program, który (pomijając toporność) nadaje się tylko do wydrukowania dokumentów i pójścia na pocztę. XXIw ???
Narzędzie na platformie PUE wygląda jak praca semestralna w gimnazjum. Nawet menu się nie „scroluje” myszką, o pozostałych funkcjonalnościach i wyglądzie nei wspominając. żenada za nasze pieniądze.

Albo np. to, że dla mnie poprawie ten soft działa pod Firefoxem, na chromopodobnych chyba nie?

A co pożytecznego w ogóle da się z zakładki Płatnik zrobić?

Mnie pod Firefoxem 56 formularz nie zadziałał, na Chromie nawet nie próbowałem po przeczytaniu powyższego komentarza, na szczęście zadziałał na IE. Wygląda na to, że wymaga Flasha.

To trochę nieintuicyjne jest w przeglądarkach, sam się dałem na to złapać, ale jak nie wyświetla się formularz we flashu, a tylko logo „pobierz flash” – kliknij je… przeglądarka powinna zapytać o zezwolenie na uruchomienie flasha na tej stronie ;)

Ale nie było żadnego logo, tylko ciemność widziałem.
P. S. Te umowy o dzieło to mam (a właściwie miałem do końca poprzedniego roku) na pisanie oprogramowania we Flashu, więc trochę wiem o tym, jakie to dziadostwo…

Czy pole „Kwota należnych składek finansowana przez ubezpieczonych” nie powinno pozostać puste, a kwota składki nie powinna być wprowadzona do pola „Kwota należnych składek finansowana przez płatnika”? Jak generuje się formularz w PUE to tak się właśnie wypełnia.

Postępuje zgodnie z pierwszym szablonem zrobionym z babką w ZUS, gdy pierwszy raz deklarację składałem.
Do dziś nie słyszałem hejtu z urzędu, że coś nie tak.

Ja poległem na wypełnianiu ZUS DRA przez internet, i mnie pani w ZUS wpisała takie same kwoty do obu pól (składki finansowane przez ubezpieczonych i płatnika).

Dzięki! chociaż trochę się pośmiałam przy tych irytująco NIEwirtualnych papierzyskach, w głowie się nie mieści jak coś tak prostego można skomplikować, więc dzięki za pomoc!

Kilka ciekawostek:

– żeby aktywować ePłatnika, trzeba mieć w systemie „rolę płatnika”
– jak jej nie macie to nadadzą ją wam po przetworzeniu ZZA (u mnie zajęło to ok 2-3 dni)
– tak więc ZZA trzeba złożyć osobiście, przez neta się nie da bo infinite loop (nie masz roli płatnika, nie aktywujesz ePłatnika, nie złożysz ZZA przez neta)
– jak już jestem przy ZZA: kod ubezpieczenia podawany na ZZA jest podany NIEPOPRAWNIE na stronie NFZtu. Kod to nie „24 10 XX” jak widnieje na stronie tylko „24 10 0 0”.

Bądźcie wytrwali…

A kto ma wytłumaczenie dlaczego ten „wszytskorobiący” ePłatnik nie potrafi zaakceptowac obnizonej Podstawy wymiaru składek na ubepieczenia emeryt-rent-chorob-wypadk jesli ktoś miał w tym akurat miesiącu L4 ?

nie odnajduje tam deklaracji ZUS DRA … nie ma tej deklaracji na liście która mi sie tam rozwija

Dziękuję dobry człowieku!

Ależ proszę! :)

Do momentu wysłania wszystko jest ok( mimo iż dojście do tej fazy zajęło mi ze dwie godziny :( ) dokument mam zatwierdzony ale gdy wciskam wyślij – nie wysyła, tzn. nie pojawia mi się w dokumentach wysłanych :( nie prosi po drodze o zalogowanie na epuap :/

Na przyszłość: sprawdzić, czy przeglądarka nie blokuje okienek popup – cokolwiek nie robi, zezwolić na stronie pue by mogły wyskakiwać.

Też miałem ten problem. Nie wiem co pomogło – czy wyłączenie blokowania okienek (teoretycznie chyba i tak powinien pojawić się jakiś pasek, że coś zostało zablokowane, a tu nic takiego nie było), czy zmiana podpisywania dokumentów z e-podpisu na ePUAP w ustawieniach (tak jak jest w tutorialu) – ale w każdym razie w końcu zadziałało. Przeglądarka: IE11.

!@#$#!@

Trzy godziny z życiorysu! Nie mogłem wysłać DRA i RCA, bo blokowało okienko podpisania profilem zaufanym…

Ludzie Kochani, jaka ja jestem Panu wdzięczna!!! Udało się !! a już traciłam nadzieję ;) super artykuł, doceniam pomoc i jeszcze raz dziękuję :D

Jesteś wspaniłym człowiekiem, nawet nie wiesz jak bardzo jest to pomocne.

Jednak muszę powiedzieć, że korzystanie z kreatora jest znacznie prostsze – wystarczy podać miesiąc i podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. A jeśli przy wysyłaniu wystąpi (rzecz jasna) błąd, to wystarczy wejść do Dokumenty robocze, zatwierdzić i wysłać.

Ukłony dla Pana za ten poradnik, przekopałam połowę internetu:)

A ja mam problem z 5.1:
„W lewym panelu „Ustawienia” -> „Aktywuj ePłatnik”. Logoff, login”
W tabelce nic nie ma… przycisk Aktywuj jest nieklikalny. I dupa

Naprawione. Trzeba najpierw się ubezpieczyć, załatwić wszystkie papiery i dopiero po dniu aktywacja ePłatnika jest możliwa.

jak czytac kody błedów? gdzie są wyjaśnienia?

Ostrzeżenia i błędy kontekstowe kompletu:

Kod : 61111302
Klasa : K
Opis : W danych z ZUS brak dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA cz. II, ZUS RCA cz. II

DZIĘX , DZIĘX

[…] Oto moje doświadczenia przejścia z Umowy o Dzieło i samodzielnie opłacanymi składkami zdrowotnymi (dobrowolny NFZ) na własną działalność gospodarczą z obowiązkowym tytułem ubezpieczenia – bór mnie nie uchronił przed biurokracją. […]

Skomentuj