MySQL default latin swedish.. no, thanks

0

Baza MySQL ma paskudne domyślne ustawienie korzystania z latin1_swedish kodowania tekstu, składowania, porównywania itd w sobie.

Żyjemy w czasach międzynarodowego UTF8 i samobójstwem byłoby korzystanie z europejskiego (niegdyś domyślnego) kodowania znaków – iso/latin itd.

Nieszczęścia chciało, że forum.thg.pl ma zmieszane kodowanie treści i dominuje tam iso.. chociaż cholera wie, co tam dominuje, bo przed chwilą zmieniłem u siebie na serwerze wymuszanie wszystkiego w MySQL na utf8 i nagle pozbyłem się problemu kodowania na owym forum – działało poprawnie przez lata na iso, teraz zmieniłem na utf8.. i nadal działa poprawie – pewnie jakieś anomalie z byłym serwerem webd – uciekajmy!

Strach pomyśleć, jakbym miał to zacząć konwertować na utf8.. z resztą sam już nie mam pojęcia, w jakiej postaci są posty tam zapisane, ale polecam Ci od razu po ustawieniu serwera MySQL wrzucić do /etc/mysql/my.cnf takie rzeczy (wymuszacze utf8 – zapomnij o problemach z kodowaniem do czasu następnego standardu):

[mysqld]
default-character-set=utf8
default-collation=utf8_general_ci
character-set-server=utf8
collation-server=utf8_general_ci
init-connect='SET NAMES utf8'

[client]
default-character-set=utf8

Potem tylko restart serwera i wszystko powinno stać się piękniejsze…

Tagi: , , , ,

Skomentuj