FavIkonka. Mikrooptymalizacja

0

Dotychczasowe 20KB favikońsko!

Tak cholernie mi coś ten serwer zamula, że zacząłem się doszukiwać prawdopodobnych DoS’ów na niego – haha, tak.. kto miałby i po co to niby robić. W tym natłoku zamulania pożarło mi również faviconkę całej domeny. Co tam, ze nie jestem w stanie na nią nawet bezpośrednio wejść.. jednym słowem webd ssie… zaraz, jednym?

Doszukałem się też pewnej nieprawidłowości z mojej strony. Wiadomo, wiele stron generuje kilkaset tysięcy odsłon na sekundę. Unikatów też jest bardzo dużo jak i pierwszych wejść. Czasem przy braku cache przeglądarki pobieramy nieświadomie co chwile favicon’ę danej strony. Oczywiście generuje to ruch i bla bla bla a strony powinny być lekkie. W skrócie: faviconka powinna ważyć niewiele.

Moja dotychczasowa favicona, która leży na serwerze już dobre dwa lata i przez dobre dwa lata była pobierana.. ważyła 20KB! Co więcej, wymiarowo wynosiła 150×150. Dzisiaj nie potrzebujemy (jeszcze) ikonek większych od 128px i szerszych od.. 128px, a po za tym jakim prawem tak mały obrazek może 20KB ważyć?! Widocznie wrzuciłem kiedyś w pośpiechu niezoptymalizowany (zwykły save as) photoshopowy obrazek.

Dla niektórych czepianie się dupy. Dla wielkich portali to dość ważna rzecz. Mnie osobiście nie jest potrzebna taka optymalizacja, nie na stronę+blog które generują ledwo pół tysiąca unikatów miesięcznie (jeśli chodzi tylko o 'moją' część). Mimo wszystko ze względu na dobre praktyki favikonkę zoptymalizowałem.

Zabawne, dać do porównania obrazki kompresując samo porównanie zbyt stratnie

Tagi: , ,

Skomentuj