Niezbędnik informatyka. Narzędzia ratunkowe.

7

Hirens BootCD

Każdy informatyk bardziej wprawiony w naprawy systemów powinien być wyposażony w niezbędne narzędzia które mogą się przydać chociaż przy próbie ratowania swojego systemu operacyjnego. Narzędzie do partycjonowania, linia poleceń, testowanie sprzętu czy skanowanie dysków… Oto lista rzeczy, z których korzystam w takich przypadkach.

Pogrubione pozycję potraktuj jako must-have. Nie wypisałem tutaj jednak wszystkiego z czym się zetknąłem w całym moim życiu, dlatego, że korzystam tylko z tego co tutaj masz niżej:

 1. DVD/Pendrive z najnowszym Hiren’s BootCD + aplikacje przywróconeHirens BootCD jest nieporównywalnie najlepszym narzędziem ratunkowym i korzystam z niego od wielu lat. Hiren poszedł legalną drogą, nie wnikam dlaczego i od wydania v.11 z płytki została usunięta większość płatnych aplikacji. Jest jednak możliwość ich przywrócenia. Jeśli posiadasz prawa do tego możesz to zrobić sam. W internecie wiele ludzi publikuje również 'swoje' hirensy wraz z porcją przywróconych rzeczy.

  Na dzień 2013-03-29 najlepszym i najnowszym takim wydaniem jest Hiren’s Boot DVD 15.2 Restored Edition V 1.1 Proteus. Polecam również mieć osobną partycję na dysku wraz ze specjalnie spreparowanym bootloaderem z tym zestawem.

 2. Płyta instalacyjna Windows’a (XP/Vista/7) – ze względu, że większość użytkowników korzysta z produktu Microsoftu warto zawsze mieć taką kopię przy sobie. Szczególnie przydaje się konsola ratunkowa, oczywiście jeśli potrafi się z niej korzystać.
 3. MiniCD z Hiren’s BootCD 10.4 – to ostatnia wersja bootowalnej płytki Hirens’a, która mieści się na MiniCD, przez co możesz ją mieć zawsze przy sobie w kieszeni. Jeszcze z serii tych nielegalnych, gdzie znajdują się aplikacje objęte prawem autorskim – zapoznaj się najlepiej z licencją każdego zamieszczonego tam oprogramowania. Warto mieć na MiniCD – nie każda płyta główna z którą możesz się borykać potrafi bootować z USB.

  Aktualizacja 2013-03-29: Do marca 2013 była to pogrubiona pozycja, wyleciała, bo nie pamiętam już kiedy płytka CD była niezastąpiona… wszystko teraz pendrive’ami się załatwia :-)

 4. DigiWiz MiniPE – to bootowalna wersja systemu windows wraz wieloma przydatnymi narzędziami. Powinna pozwalać łączyć się z internetem więc może myć też mały zamiennikiem systemu operacyjnego. Przydatna, jednak nie należy zapominać, że na Hiren’s BootCD znajduje się Mini Windows XP, a nawet Mini Windows 98 czy 7! Korzystam tylko z wersji 05.01.2009… nie wiem czy jakaś inna powstała.
 5. Knoppix – To bootowalny linux z płytki. Co prawda wiele dystrybucji dzisiaj jest spreparowana tak, aby uruchamiać się z płyty, jednak Knoppix jest obdarzony przeze mnie szczególnym sentymentem. Polecam wersję 3.7 z PCWelt. Co prawda stare, ale się przydaje.
 6. Ultimate BootCD – to płytka która zawitała niedawno do mojego zestawu niezbędników, które noszę przy sobie. Co prawda moim zdaniem nie dorównuje Hirensowi, ale jednak zawsze może się przydać ;-). Z tego co się orientuje jest w wyposażona całkowicie z darmowych-legalnych narzędzi.
 7. UBCD4Win – To odmiana UBCD z punktu wyżej. Posiada kreator do przygotowywania własnej płytki. Nie miałem okazji bardziej się tym zabawić.
 8. GParted – Dystrybucja linuksa przeznaczona do partycjonowania i podobnych działań na dyskach. Wchodzi w skład UBCD i chyba niektórych 'restored' hirensów.

Dodatkowo noszę jeszcze przy sobie: BackTrack-a, WiFi Slax BootCD czy Live Hacking, jednak one aż tak bardzo nie są przydatne przy ratowaniu, a bardziej przy pentestac.

Większość płyt do nabycia w nielegalnej sieci sklepów P2P. Szczerze powiedziawszy warto sobie czasem pozwolić na taką nielegalność, wpisywanie frazy „boot cd” (razem lub osobno) w thepiratebay.org lub pokrewne pozwala odkryć różne ciekawe narzędzia na które warto zwrócić uwagę.

Dawno temu korzystałem również z wielu innych płytek ratunkowych, ale nie jestem w stanie sobie ich teraz przypomnieć. To jeszcze czasy były, kiedy Hirens na dobre „wchodził na rynek”.

O czymś bardzo przydatnym nie napisałem? Zostaw wiadomość w komentarzu!

Aktualizacja 2013-03-29: Odtłuściłem pozycję Hiren’sa na MiniCD + drobne poprawki i informacje.

Tagi: , , , , , , ,

Komentarze 7 komentarzy

Dzięki wielkie. Właśnie tego szukałem.
Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów.
Efik

[…] Pisałem niegdyś o niezbędnikach informatyka – niezastąpione w moim wypadku. Przyszedł ostatnio czas, że postanowiłem uaktualnić wersję hirens’a na mojej partycji ratunkowej. Na tą chwilę polecam znowu wersję przywróconą Proteus’a 14.1, ale dziś nie o tym. […]

Osobiście dorzuciłbym jeszcze do tego zestawu jakąś cd-rw z jakimś antywirusem livecd, z tych co ja używam to są:
http://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk?level=2
http://www.avira.com/en/support-download-avira-antivir-rescue-system
http://www.f-secure.com/en_EMEA-Labs/security-threats/tools/rescue-cd/
http://www.freedrweb.com/livecd/
Sam tez kiedyś używałem Knoppix’a ale przerzuciłem się na SystemRescueCD, ma m.in. gparted.
Tak w ogóle to spraw sobie obudowę na dyski 2.5″ Zalman ZM-VE200, ma możliwość pracy w trybie wirtualnego napędu i jest wtedy przez kompa widziana jako normalny napęd usb, możesz montować obrazy iso które wrzucasz do katalogu „_iso” na pierwszej partycji dysku (musi być ntfs, ale jest alternatywny firmware żeby obsługiwał fat32 i exfat). Obudowa może tez pracować w trybie normalnego dysku, albo w podwójnym trybie (mi się to często przydaje jak trzeba zrobić obraz jakiegoś dysku, w środku mam wsadzony 500GB dysk więc mogę w dd lub dd_rescue bez problemu zgrać partycje/dysk kogoś w większości przypadków

Hirens wyposażony jest w kilka mniejszych narzędzi antywirusowych albo anty rootkity itp. Równie dobrze można wykorzystywać skanery online.
Gparted również jest w składzie hirensa.

Co do obudowy: nie wydaje mi się to przydatna jakkolwiek ;-)

EaseUS Todo Backup Free 6.5
pozwala montowac zapisane obrazy partycji jako dodatkowe dyski

[…] porównania 7 godzinny Samsung 840Evo z kopią systemu kolejno testowany na zewnętrznym (Hiren’s Win7) i bazowym […]

Jeżeli już wspomniałeś o płytach nie obsługujących bootowania z pamięci USB to znalazłem na to rozwiązanie Plop boot manager. Program legalny i zarazem bezpłatny.

Skomentuj