Lepsza jakość zdjęć w LG KU990

1

W KU990 jest lekka możliwość nieco podrasowania jakości wykonywanych zdjęć. Niestety póki co jeszcze nikomu nie udało się zhackować sterownika odpowiedzialnego za przetwarzanie obrazów, no ale trzeba korzystać z tego co się ma…

Aktualizacja 2012-07-15 19:51: Dopisałem kilka ważnych rad.

Dobra, podstawowy trick

Pozwala on na zwiększenie jakości zapisywania zdjęć przy kompresji JPEG – to minimum do dalszej zabawy ;-)

 1. Bah. Wybierz wybieranie numeru. Wpisz bezbłędnie 3845#*990#
 2. Tapnij paluszkiem na Device Test
 3. Użyj pokrętła z tyłu lub palca i zjedź nieco w dół z menu
 4. Wybierz Zoran A5C Test
 5. Zjedź na sam dół, Setting ZORAN
 6. Camera Setting, potem Quality
 7. Wybierz MAX, ciesz się lepszej jakości zdjęciami :-) Niestety ustawienie traci się po restarcie urządzenia, więc trzeba to robić co włączenie telefonu.

Oczywiście możesz korzystać ze standardowego sposobu wykonywania zdjęć. Po menu serwisowym poruszasz się jak po zwykłym menu, z większości 'aplikacji' wychodzisz przyciskiem [C]. Poradzisz sobie ;-)

Zdjęcia najlepsze kolorystycznie i jakościowo

Aby wykonywać jeszcze lepsze zdjęcia tym telefonem, obowiązkowo przełączamy ISO na 100 (da się nawet zejść poniżej tej wartości, unikamy Auto ISO bo jest kiepskie). Staramy się maksymalnie oświetlić nasz obiekt. Robimy zdjęcie – czasem też warto zrezygnować z AutoFocusa na rzecz ręcznego – ten pierwszy nie jest idealny szczególnie do strzelania zdjęć „dalekich”.

Oczywiście „Jakość zdjęcia” z menu mamy na BDB ustawiony + to co wypunktowałem wyżej z menu serwisowym.

Flash nocą z ISO 100

Jeśli chcemy w nocy walnąć jak najlepsze zdjęcie, możemy wykorzystać nawet flasha mimo ustawionego ISO 100… Jak to zrobić? W trybie zdjęć (druga ikonka od góry po prawej) jest możliwość wyboru „Noc” – na tym trybie mamy możliwość błyśnięcia lampą i tylko na tym trybie przy tym ISO.

Najlepsza ostrość

No to praktycznie pozbywamy rezygnujemy z AutoFocus’a – poćwicz na ręcznym ustawianiu ostrości na ile musisz ustawić przy jakiej odległości obiektu od obiektywu. Podobno walenie „dalekich” zdjęć to ustawienie trzy kreski od końca ostrości na pasku.

Druga, najistotniejsza rzecz przy robieniu ostrych zdjęć to wykorzystanie samowyzwalacza i statywu/statycznego położenia telefonu. Nie korzystamy ze śmiecia „stabilizacji obrazu” (to co jest pod klawiszem blokady telefonu), bo ten szajs tylko pogarsza zdjęcia.

Ustawiamy telefon na jakimś stole, poręczy czy czymkolwiek na czym stoi stabilnie (o dzięki LG, żeście równe boki telefony zrobili), włączamy samowyzwalacz, przynajmniej te 3 sekundy, łapiemy ostrość o ile musimy, dajemy strzelanie zdjęcia i uciekamy od telefonu – kontrolujemy tylko, czy się jeszcze nie rusza od końca naszego dotknięcia, a do momentu strzelenia zdjęcia. Tadam! Oczywiście warto strzelić z dwie, trzy fotki od razu – zawsze znajdzie się jakaś lepsza.

Zoom optyczny, nawet 16x nie jest zły

Szczególnie, jeśli użyjemy go z metodą statywu z nagłówka wyżej. Oczywiście nie warto szaleć z większym, niż 4x. Wiadomo, zdjęcie już praktycznie nie przypomina zdjęcia, ale jakbym miał konkurować między super stabilnym zdjęciem na zoom 16x, a moim wzrokiem (z krótkowzrocznością), to jednak telefon chyba lepiej wypada.

A czy wiesz że…

 • Możesz dzięki temu menu serwisowemu nagrywać wideo w makro? (Video Record Test) Niestety dostrajanie ostrości jest możliwe tylko kilka razy, brak jakichkolwiek informacji o nagrywaniu. Działa zupełnie jak aparat
 • Chip Zorana również pozwala na rozpoznawanie twarzy. Jest możliwość 'włączenia' tego w menu serwisowym. Niestety można to tylko przetestować robiąc zdjęcia w menu serwisowym
 • Podobno najlepsze zdjęcia na tym telefonie wychodzą na rozmiarze 3MPix – myślę, że strzelanie 5MPix i zmniejszanie zdjęć daje podobny rezultat
 • No i ostatnie podobno: nieco ściemniając zdjęcie w balansie bieli przed jego zrobieniem można chyba uzyskać lepszy czas migawki, przydatne jak mamy sporo światła na obiekcie fotografowanym

Próbkę możliwości tego telefonu jak i moich skilsów można obejrzeć w kategorii Grafika/Foto na tym blogu.

Podsumowanie:

Pamiętaj! Najwyższa jakość JPEG, jak najwięcej światła oraz ręczna ostrość/stabilne strzelanie, oto klucz do sukcesu.

Tagi: , ,

Komentarze (1)

[…] >> Dowiedz się jak fotografować LG KU990 […]

Skomentuj