Rap, popatrz głębiej (sprawdź listę)

3

Ten post doczekał się reedycji, mimo wszystko możesz go przeczytać.

Okej. Jesteś już słuchaczem, który wymaga czegoś więcej od muzyki niż tylko dudnienia membran i prostego, łatwego, powtarzalnego tekstu. Złapałeś/aś się za rap. Świetnie. Masz już na tyle wykształcone poglądy, że słuchasz tej elity ze sceny, która niesie ze sobą dobrą twórczość. Nie mówię tylko o scenie legali, tak więc wiesz pewnie kto to Eldoka, Duże Pe,  Jimson, O.S.T.R., Paktofonika, Peja, Pezet, Pih, Sokół, Trzeci Wymiar, VNM…

Ja i tak ciągle narzekam, że wielu artystów, nie tylko z podziemia, jest niedocenionych… Ten post to ponowny apel! Co prawda nie zajmuję się tak bardzo poważnie muzyką, by całe setki innych artystów znać, ale jednak z pomocą szczęścia odkryłem wielu przypadkowo, którzy zasługują moim zdaniem na pochwałę i pewnie Twoją uwagę ;-)

Dla wielu osób, przynajmniej jedna z tych nazw z pierwszego akapitu uznawana jest za tą 'naj’ markę. Okej, rozumiem, nawet zgadzam się, bo wypisałem tutaj głównie tych, których mocno cenię i którzy są dobrze znani. Ale też czemu nie sięgniesz głębiej? Moim zdaniem jest jeszcze wiele jednostek (które znam), które bez problemu przewyższają tych wyżej wypisanych. W tym poście zachęcę Cię do poszerzania swoich horyzontów.

Nieco o moim guście. Jeśli się zgadza z Tobą, to znaczy, że możesz tutaj wiele ciekawych rzeczy odnaleźć ;-)
Lubie całkiem spokojny (tzn. niezbyt agresywny) rap traktujący głównie o życiu (patrz moje zainteresowania: filozofia, psychologia…?), o problemach i ciężkich sprawach czy o tym wszystkim, co mnie otacza. Również lubię uciekać w sfery marzeń i przeszłość. Lubię niesiony dobry przekaz, zaś nie lubię zbytniej konkretyzacji (co mi z rapowania o aktualnym prezydencie, jeśli to będzie nieaktualne za kilka lat?). Oczywiście, dobrze, jeśli tekst nie jest banalny, chociaż nie ukrywam, że z tymi trudniejszymi nie zawsze sobie nie radzę – cóż, zdarza się.
Nie lubię z dupy rapowania o melanżach, dziwkach. W ogóle wszystko, co się z tym kojarzy jest złe dla mnie. Nie jestem typem, który chce bounce’ować przy tej muzyce, szukam treści.
Muzycznie świetnie, jeśli kawałek połączony jest z sporą masą dźwięków winylowych tak, aby to odpowiednio trzaskowo brzmiało, dobrze jeśli artysta ma odpowiednie flow, a z nim odpowiedni głos. Nie powinna muzyka być nie do zniesienia czy sklejana przez ludzi nie czujących tego w FruityLoops.

Okej, chyba można zaczynać. Raczej będzie to w kolejności pozycji wartości moim zdaniem. Wypiszę autora, jeśli mnie napadnie to jakiś krótki opis do niego oraz flagowe utwory z danego albumu, które polecam przesłuchać – raczej wystarczy zapytać się google, ewentualnie szukaj ich na mojej wrzucie (link niżej).

Ci najbardziej przeze mnie cenieni (na dzień 10 stycznia 2010):

Wszystkich poniższych artystów możesz odsłuchać w przystępnej formie w reedycji tego postu – Rap, popatrz głębiej 2.

Homex (+Łkz) wrzuta»
Po ostatniej płycie wskoczył u mnie na pierwszą pozycję. Ostatnio płyta praktycznie doskonała, jednak to na starych odnajduje te najlepsze kawałki.
Tam gdzie zawsze – Czas, Ludzie, Miejsca (Prod. Adam S) (3:57)
Życia pasjonat – Najszczersza rozmowa z mikrofonem (4:35)
Życia pasjonat – Niespełniony (3:05)
Tam gdzie zawsze – Jesteś albo znikasz (Prod. Homex) (3:12)
Życia pasjonat – W otoczeniu (3:09)
B.P.C.T.Z – Nasze noce nad miastem ft.Repo (4:29)
B.P.C.T.Z – Zabieram Cię w podróż (3:27)

Młody G.R.O. wrzuta»
Chociaż przez ponad rok uznawałem Młodego na pierwszym miejscu, to jednak Homex ostatnią płytą go wygryzł ;-) W  planach jest wydanie drugiej płyty na którą z niecierpliwością czekam. Jego pierwsza płyta jest wręcz doskonała, jeden jedyny kawałek tylko mi w niej nie odpowiada – skit z telefonem.
Po staremu – Gdzie jest prawda? (4:34)
Po staremu – III nad ranem (3:23)
Po staremu – Do końca (2:09)

Szuwar (Energia Membran) wrzuta»
Zawodnik, który pojawił się praktycznie znikąd w moim guście. Leżał na mojej playliście winampa i zbajerował mnie jednym kawałkiem – Gdzie jest mój anioł stróż (mimo, że ja jestem ateistą) – potem już się potoczyło… Współtwórca Energii Membran, jednak tamto mi tak nie przypadło.
Obojętnie – Co mnie nie zabije… (feat. Zamar) (4:17)
Obojętnie – Zbrodnia doskonała (feat. KęKę, Arti) (5:13)
Obojętnie – Bywa różnie (3:44)
Obojętnie – Pod kluczem (2:59)

Holdcut wrzuta»
Co prawda Holdcut nie jest raperem, a tylko producentem, jednak z dodaniem szczypty Dużego Pe tworzy się na prawdę świetna mieszanka i tak oto w gronie najlepszych kawałków znajduje się:
Remote Vision – Seconds (+Duże Pe) (4:12)
Remote Vision – God, Silence & Vodka (+Duże Pe) (6:07)
Remote Vision – Another Day (+Duze Pe & Mista Pita) (7:31)
Inept Vision – We Were Here (With Duze Pe, Magdalena Dziegiel) (7:07)
Czy genialne zwrotki w Pure & Life

Mroku (Bla-Bla) wrzuta»
Zanim jeszcze w ogóle głębiej zainteresowałem się Mroku, to miałem tylko jeden jego album w posiadaniu, który oczywiście mi się bardzo spodobał. Potem poznałem Bla-Bla i tak oto doszły kolejne dobre kawałki do kolekcji ;-)
Mroczne nagrania – Może to morze? (4:44)
W pracowni słowa i dźwięku – Pustka (feat. Gres) (3:54)
Znamy się ze słyszenia – Smak ziemi (4:48)
Mroczne nagrania – Droga swiata (ft. Asia Alpop, Burza, Jajco) (4:34)
W pracowni słowa i dźwięku – Gdy zapada zmrok (2:59)
Mroczne nagrania – Nie jesteśmy sami (2:39)

Osete (Kidd i Goldi) wrzuta»
Chociaż trochę albumów łączy tych dwóch wykonawców, to jednak trzymam się głównie jednej płytki – Muzyka Drogi / Droga Muzyki. Dobry album w swoim jednolitym klimacie.
Muzyka Drogi / Droga Muzyki – Kawiarenki (4:47)
Muzyka Drogi / Droga Muzyki – Ja Tak Jak Ty Jak Ja (5:02)
Muzyka Drogi / Droga Muzyki – Wciąż Czekam (3:56)

Pasjonaci wrzuta»
To już trzy lata będą odkąd odkryłem ich płytę. Jeszcze wtedy wszystkich innych tutaj wypisanych nie znałem, a to była jedna z pierwszych płyt, która mi w takim stopniu przypadła do gustu. Płyta dość mroczna wraz z świetnymi bitami Pawka tworzy swój niepowtarzalny klimat. Pasjonaci, to bracia – Biegiet i Pawko.
Pasjonaci – Gdzie się podziały? (1:51)
Pasjonaci – Kłamią (3:30)
Pasjonaci – Nie jestem na tak (4:18)

Ci nieco mniej cenieni (których np. podoba mi się tylko jeden album? czy za słabo się pokazują). Tutaj już raczej alfabetycznie.

Arski
Słupski młody raper, którego z chęcią postawiłbym na miejscu Jimsona za kilka lat. Mocne flow i świetny głos, chociaż jest rok młodszy ode mnie, a popadł już w alkoholizm (googlnij). Poważne tematy, niestety tylko jedna mała LP w moim zbiorze była, pisząc ten post. (sprawdź komentarze na Arski – Emocje)
Źródło pisane – A-spoleczni (feat. K.O.eL.RMX) (2:45)
Źródło pisane – Emocje (2:45)
Źródło pisane – Bez (RMX) (3:02)

Gres Snatch
Niestety, chociaż Gres jest świetnym freestylowcem to ze Snatch’em wydał tylko jedną małą EP’kę – Noc.
Noc – Noc (5:03)
Noc – Gwiazdy Prolog (1:57)
Noc – Gwiazdy (3:17)

HiV (H.E.R. i Vilfon)
Jedna z najlepiej muzycznie oprawionych EP’ek, album wręcz ma duszę starych winyli. H.E.R. świetnie również daje wersy na innych płytach – Eudezet
Uzależnieni – W pogoni za ideałem (2:55)
Uzależnieni – Ćpun (3:09)
Uzależnieni – Intro (1:40)
Eudezet – Kompilacja vol.1 – Deszcz (3:36)
Uzależnieni – Instrumentall (1:44)

Jajo
Chociaż Jajo jest producentem, to jednak wypuściła bardzo fajną EP’kę z niektórymi, mniejszymi, również dobrymi raperami. Płytka jest muzycznie bardzo przyjemna i ciekawa.
Muzyka Amatorka – joterpe – Posłuchaj (1:55)
Muzyka Amatorka – Quest – Witaj (4:25)
Muzyka Amatorka – joterpe, Fido – Nadzieje, fikcje, plany (3:21)

Kosaaa
Zupełnie jak wyżej. Kosaaa jest dość aktywnym producentem, którego nie trudno napotkać poruszając się w podziemiu. Wiele różnych artystów miało z nim chociaż przez chwile coś wspólnego.
Muzyka ironii – Sen Poezji (Feat. Arski) (3:08)
Muzyka ironii – Posrod Zmyslow (Feat. Sosna) (2:27)
Muzyka ironii – Gorzki Smak Zycia (Feat. Sowiak) (2:28)

Phonoloftaleina (Green)
Coś pokroju Gresa. Green jest również świetnym freestylowcem a EP’ka zasługuje na pochwałę za swój dobry styl w kilku kawałkach.
Spadam – Szczescie (Feat. DJ Mixair) (2:57)
Spadam – Galaz Glupoty (Feat. DJ Mixair) (3:23)
Spadam – Spadam (2:29)

Poetik
Ballady ulic – Deszcz (Feat. Bisz) (2:45)
Ballady ulic – Gubie Sie (Feat. DJ Danek) (1:33)
Ballady ulic – Gasną Światła (Outro) (2:05) – świetny instrumentall

I jeszcze kilka pozycji by się znalazło do głębszego wypisania (Cira, Chudini, Bert Matej, Enson, ErozeMtz, Hi-Fi Banda, Hukos, Na pół etatu, Ortega Cartel, RacaStona, Shot, SWRN, TeTris, Tomiko Siwers, W.B.U., Wd-oS). Teraz już tylko wymienię artystów których również polecam znać (jak ich tych w ostatnim nawiasie), a Ty już sam/a możesz poszukać…
1z2, Azja & Performen, Bisz, CBR, Diox, DPD, Ever, Familia HP, Fenix, Feto, Fido, Kaer, LikeIke1, MaqThex, PMM, Projektanci, Rentgen, RR Brygada, Smarki, Zeus… Chyba nikogo dostatecznego nie pominąłem?

Sporo dobrych kawałków, również wymienionych tutaj możesz znaleźć na mojej wrzucie, a gust i moje aktualne zajawki możesz monitorować na lastfm. Spodobało Ci się coś z tej listy? Daj znać co Tobie się bardzo podoba, może i ja poszerzę horyzonty ;-) !

Swoją droga, planuję jakiś ranking stworzyć, ale to już pomysł kilku miesięczny jest… Kiedyś będzie, niby po maturze.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarze 3 komentarze

Ja bym do tego wszystkiego dodał jeszcze sqad Proximite, samego Małpe który pod koniec roku 2009 wydał spoko płytke i wielu wielu innych :)

Niestety ze względu na maturę muszę się troszkę powstrzymać w szukaniu nowych, świetnych artystów..
A akurat postanowiłem jednak nagromadzić nową porcję albumów, Małpa pojawił się, póki co tylko jeden album, jeszcze nie przesłuchany ;-)

[…] poszerzamy horyzonty w znajomości wielu artystów z kultury hip-hop. Wracamy do tematu po roku kontynuując post napisany w styczniu 2010 – niby nie tak dawno, a trochę pozycji na dzisiaj mi przybyło ;-). Jeśli jeszcze nie […]

Skomentuj