Jesteś publicystą? Zarządzasz treścią?

0

To może to już wiesz, a może dopiero teraz Ciebie o tym uświadomię. W ramach portowania bazy newsów i artykułów z thg (phpfusion -> WordPress) spotkałem się z niemałym problemem… To egzotyczny i wyjątkowy dla każdej osoby sposób pisania! O co chodzi? Otóż…

Nie baczyłem na to, ale ponad dwa lata temu jak powstało thg.pl to ludzie z ‚grona’ zaczęli pisać artykuły, newsy. Problem dzisiaj pojawia się w tym że każda z tych osób inaczej tworzyła nagłówki, sekcje, inaczej formatowała tekst, inaczej wszystko inne było tworzone. Nie było jednego standardu w publikacji treści oraz żadnej przejrzystości kodu przez co dzisiaj jestem zmuszony brać źródło starych artykułów (o zgrozo, newsy już sobie podaruje) i je ręcznie filtrować z nadmiaru znaczników, nadając też każdej części odpowiednie.

Pytasz po co? Wiesz, to że jest więcej kodu, to chyba nie muszę tłumaczyć, że to źle. Jednak przy stosowaniu jakiegoś ustalonego stylu w CSS stara treść albo się ‚rozjeżdża’ albo w ogóle utrudnia jakąkolwiek czytelność, czy psuje estetykę jaką designer chciał osiągnąć. I tak oto zamiast wtedy stosować <h2> dla nagłówków, <h3> podsekcji to ludzie stosowali <font …><strong> i inne. Sama czytelność kodu by wzrosła a i w przyszłości byłoby mniej problemu z przenoszeniem treści. Podobnie było z łamaniem linii. Jedni korzystali z <br />, inni… <p></p> (sic!). Wypunktowania? Prościzna! [myślnik]<br />[myślnik]<br />… Chociaż większość nie zamykała Breaka (<br>). O błędnym umieszczaniu znaczników czy samych ich zamykaniu… nie wspomnę. Dlaczego nie pomyślałem o tym lata temu.

Więc skoro byłeś nieuświadomiony w tej kwestii, to podsumowując:

  • Stosuj jak najmniej znaczników
  • Stosuj znaczniki wedle ich pierwotnego przeznaczenia (nagłówki <h..>, akapity <p..> itd.)
  • Oczywiście formatuj znaczniki na zewnątrz w stylach CSS
  • Dbaj o swoją treść na bieżąco, uwierz mi, że lepsze to jest niż późniejsze poprawianie wszystkiego
    • No chyba, że lubisz główkować i sporo czasu tracić na ustalanie uniwersalnych formuł, którymi wszystko poprawisz za jednym zamachem
  • Przede wszystkim nie twórz nowych błędów, zamykaj poprawnie znaczniki, staraj się trzymać standardu W3
  • Przemyśl wszystko i zaprojektuj wcześniej na spokojnie, daj sobie kilka dni, poczytaj o jakichś propozycjach
  • Fajnie, jeśli jednak twoja platforma weryfikuje twoją treść czy trzyma się tych standardów (Porównaj sobie PHPFusion a WordPress!)

Dobrze, że znam wyrażenia regularne. Sporo to teraz ułatwia sprawę, ty też je powinieneś chociaż w podstawie umieć ;-)
Szkoda, ale jednak całej treści na thg nie poprawię.

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj